Polska Grupa Energetyczna została mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie. Trzecia największa firma w Polsce, która niedawno zmieniła siedzibę na Lublin, ma wspierać instytucję w organizacji wystaw oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i seniorów.
– Otwiera to przed nami zupełnie nowe perspektywy. Już trwająca wystawa poświęcona Tamarze Łempickiej, czyli największe wydarzenie w historii naszej instytucji, mogła się odbyć na taką skalę właśnie dzięki współpracy z PGE. Przed nami kolejne wyzwania, projekty i pomysły. Myślę, że taki mecenas zapewni nam możliwość ich realizacji – mówiła Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.
Oprócz wsparcia wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, PGE ma zaangażować się także w organizację m.in. wystawy archeologicznej „Magia starożytnego Egiptu”, Nocy Muzeów, która w tym roku po pandemicznej przerwie wreszcie odbędzie się stacjonarnie, czy wakacyjnych zajęć „Lato na zamku”. Spółka nie podaje kwoty, jaką wesprze działalność lubelskiej instytucji.
– Państwo znacie nas na co dzień z tego, że zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj mamy okazję, aby pokazać się z drugiej strony, jako mecenas kultury – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Zaznaczył, że spółka współpracuje już z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Krakowie, jest także mecenasem 14 polskich filharmonii i Teatru Wielkiego w Łodzi. – Chcemy być postrzegani jako firma przyjazna, a zarazem także czujemy, że naszym obowiązkiem jest wspieranie kultury, zwłaszcza tak wysokiej, jak ta prezentowana w Muzeum Narodowym w Lublinie – podkreśla szef energetycznego giganta.
Jak już informowaliśmy, PGE wkrótce przeniesie swoją siedzibę z Warszawy do Lublina. Na początku kwietnia zdecydowało o tym Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki. Prezes firmy na razie nie chce rozmawiać o szczegółach przenosin.